Nefrit Pounamu 22 g - Nový Zéland, maorský posvátný kámen, broušený Broušený novozélandský nefrit. 4,3 x 2,6 x 1,6 cm
Kód: NEF2Související produkty
Detailní popis produktu
Novozélandský nefrit, Maory nazývaný Pounamu, je hluboce zakořeněným, neodmyslitelným symbolem maorské kultury, historie a identity i geologický poklad Jižního ostrova, známého jako Te Waipounamu – „Vody zeleného kamene“.
Nefit jako osobní krystal či talisman
-
Přivábení zdraví, štěstí, dlouhověkosti, prosperity a hojnosti.
-
Komplexní energetická a tělesná ochrana, štít před nepřízní, nemocemi a neštěstím.
-
Vitalita a životní energie.
-
Duchovní podpora a osobní moc
Nefrit v Maorské Kultuře
Před, slušně řečeno, "příchodem" Evropanů na Nový Zéland bylo Pounamu pro Maory nejcennějším materiálem. Jeho tvrdost a odolnost, kombinovaná s krásou po vyleštění, ho předurčily k výrobě široké škály předmětů:
-
Nástrojů: Pounamu bylo zásadní pro výrobu účinných nástrojů jako jsou sekery (toki) a dláta (whao), které umožňovaly opracovávat dřevo pro stavbu kánoí (waka), domů (whare) a složité ruční řezby. Krátké, ploché palice zvané mere byly vysoce ceněnými zbraněmi a symboly náčelnického postavení (mana).
-
Šperků a ozdob (Taonga): Nejznámější jsou přívěsky hei tiki (stylizovaná lidská postava), hei matau (rybářský háček symbolizující prosperitu a bezpečné cestování po vodě) a různé další formy přívěsků a ušních ozdob. Tyto předměty nebyly jen dekorací; byly to taonga (poklady) předávané z generace na generaci.
-
Nefrit zde měl i značný Posvátný a Symbolický význam:
-
Spojení s předky: Věřilo se, že Pounamu nese mauri (životní sílu nebo esenci) předchozích nositelů a spojuje současnou generaci s jejich předky (tūpuna).
-
Mana a status: Vlastnictví a nošení Pounamu, zejména vzácných kusů či zbraní, signalizovalo vysoký status, autoritu a hojnost.
-
Mír a vztahy: Výměna Pounamu byla klíčovou součástí uzavírání míru, upevňování vztahů mezi kmeny a významných dohod. Darování Pounamu je dodnes považováno za projev velké úcty.
-
Spirituální a tělesná ochrana
-
Výskyt nefritu na Novém Zélandu
Primárním a historicky nejvýznamnějším zdrojem nefritu je západní pobřeží Jižního ostrova (West Coast, Tai Poutini). Konkrétně v řekách a údolích protékajících Západními Alpami, zejména v povodích řek Arahura, Taramakau, Hokitika a dalších menších říčkách a potocích v této oblasti. Mimo West Coast se menší množství nefritu nachází také v oblastech Otago a Nelson. Pounamu se obvykle nachází jako valouny v říčních korytech a na plážích, kam je voda transportuje z jejich původních zdrojů v horách.
Nálezy a vývoz nefritu z Nového Zélandu
Návštěvníkům Nového Zélandu je za přísných podmínek umožněno sbírat malé kousky Pounamu, zejména na plážích a v ústích řek na West Coast. Šance na úspěch existuje po velkých deštích nebo bouřích, které vyplaví nový materiál. Tomuto hledání se říká "fossicking". Ovšem pravděpodobnost nálezu pro náhodného turistu jsou značně limitované. Zvláště bez znalosti konkrétních míst a toho, jak kámen vypadá v surovém stavu (často je pokrytý bělavou nebo hnědou krustou).
Navíc veškeré Pounamu je v jeho přirozeném stavu na Jižním ostrově podle zákona z roku 1997 ve vlastnictvím kmene Ngāi Tahu (hlavní maorský kmen Jižního ostrova). Pro návštěvníky jsou stanovena jasná pravidla, kdy se smí sbírat pouze výhradně drobné kousky nefritu volně ležící na plážích nebo vylovené v řekách (ne v půdě nebo dokonce v hornině), navíc pouze pro osobní použití nebo jako dárek. Není povoleno používat žádné nástroje k jeho dobývání. Nesmí se v žádném případě sbírat v národních parcích nebo chráněných územích DOC (Department of Conservation). Nový Zéland přísně kontroluje vývoz nefritu tak, aby ochránil tento kulturně významný zdroj. Vývoz surového, neopracovaného nefritu je obecně zakázán. Toto opatření má zabránit odlivu suroviny a podpořit místní zpracování a řemeslnou výrobu. Až v opracované podobě smí opustit Nový Zéland. U cennějších kusů a větším množství bývá vyžadována dokumentace o původu.
Nefrit ve Feng Šuej
Nefrit symbolizuje pevné zdraví, bohatství, prosperitu, odolnost, vitalitu a dlouhověkost. Je spojován s harmonií, rovnováhou a ochranou mocí. Dopomáhá zralosti ve vztazích.
Je kamenem vhodným i k hlubším meditacím, kdy zlepšuje mentální jasnost a úsudek v různých hladinách vnímání.
Předměty, sošky a symboly z nefritu by pro maximalizaci účinků měly být umístěny na viditelných místech.
Umístění nefritu na pracovní stůl posiluje krom prosperity i soustředění a kreativitu.
Doporučuji nefrit neumisťovat do koupelny či na toaletu - nefrit symbolizuje element dřeva (zdraví, růst, dynamika) a byl by tak v přímém energetickém rozporu s energií odpadních místností (šha čchi).
Nefrit v Tradiční čínské medicíně a krystaloterapii
Uplatňuje se ke komplexní detoxikaci a "oživení" organizmu, k posílení činností jater, urogenitálního systému a srdce, pro celkovou optimalizaci proudění čchi v těle a oběhu tělesných tekutin. Používá se také k podpoře plodnosti (nošení při sobě; umožňuje-li to tvar, tak i poblíž beder v posteli během spánku) a jako talisman při porodu. Nefrit je také spojován se zklidňujícími účinky, snižováním stresu a podporou vnitřního klidu.
Původ: Nový Zéland (Západní Alpy)
MINENAROLOGICKÉ UPOZORNĚNÍ: Chybné zaměňování novozélandských nefritů za jadeity
Na Novém Zélandu se nacházejí historicky významná ložiska nefritu. Zdroje jadeitu (což je mineralogicky odlišný minerál, i když oba patří do širší gemologické kategorie "jade") se na Novém Zélandu v gemologické kvalitě nevyskytují. Hlavní světová naleziště jadeitu jsou jinde (např. Myanmar, Guatemala). Maorský termín Pounamu se primárně vztahuje právě na nefrit. I když, z dalších zelených kamenů pod něj někdy spadá i Bowenit/Tangiwai, což jsou ovšem odrůdy serpentinitu. V žádném případě se však nikdy nejedná o mnohdy chybně v českých zdrojích uváděný jadeit.
Doplňkové parametry
Kategorie: | Nefrit |
---|---|
Hmotnost: | 0.022 kg |
Rozměry: | 4,3 x 2,6 x 1,6 cm |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.